Smukła
sylwetka

Anoreksja

Co nowego?

Maj 21.07.

Strona www.anoreksja.net debiutuje w sieci.

Maj 21.07.

W najbliższym czasie planujemy otwarcie forum dyskusyjnego

www.anoreksja.eu.

Osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt pod adresem: kanoto@poczta.onet.pl


Dieta grejpfrutowa
Dieta Dukana
Anoreksja na obczyźnie
Smukła sylwetka

  Emocje
Psychosfera: Psychologia i Psychiatria


Na tej stronie używamy plików cookie Google, które przekazują informację dalej. Dowiedz się więcej...

(anorexia nervosa) Kod ICD-10 F50.0

jadłowstręt psychiczny

W obecnych czasach smukła, wysportowana sylwetka stała się oznaką zdrowia i wysokiego poziomu samoświadomości. Człowiek szczupły uważany jest za bardziej inteligentnego i atrakcyjnego, co niejednokrotnie przekłada się na łatwiejsze nawiązywanie nowych relacji oraz szybsze osiąganie sukcesów, nie tylko zawodowych. Pomimo to, wielu ludzi nadal boryka się z problemem nadwagi. Jak temu zaradzić?

to lub to

Wskaźnik BMI

Nie każdy, kto ma kilka nadprogramowych kilogramów może być nazwany osobą otyłą lub posiadającą nadwagę. Decyduje o tym wiele czynników, m.in. wskaźnik BMI. Popularne BMI, czyli Body Mass Index, to wskaźnik, który określa stan fizyczny organizmu. Wylicza się go na podstawie wzrostu i wagi. Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła wartości wskaźnika BMI, według których określa się nadwagę, niedowagę i inne stany. I tak, osoby, których BMI mieści się w przedziale 18,5 - 24,99 mogą pochwalić się prawidłową wartością wskaźnika. Osoby z nadwagą określa wartość mieszcząca się w granicach 25 - 29,99, a na otyłość wskazuje wynik wyższy lub równy 30.

Prawidłowa dieta

Nie każda otyłość lub nadwaga jest wynikiem niewłaściwej diety. Problemy niektórych osób wynikają z wielu chorób, np. zaburzeń hormonalnych. To jednak niewielki odsetek wszystkich przypadków. Większość osób spożywa nadmierne ilości węglowodanów, słodyczy i cukru oraz przetworzonej żywności. Gotowe dania, które można przygotować w 5 min w mikrofalówce czy rosnąca popularność jedzenia typu fast food, nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowej wagi.

Zdrowa dieta opiera się na składnikach odżywczych zawartych głównie w warzywach, owocach, nabiale i chudym mięsie. Podkreślenia wymaga fakt, że nie trzeba rezygnować ze wszystkiego, co jadło się do tej pory. Na początek można zacząć od zamiany słodkich i słonych przekąsek na coś zdrowszego, np. orzechy lub warzywa.

Zbilansowana, bogata w witaminy, mikro- i makroelementy dieta polega na spożywaniu 5 posiłków dziennie. Najlepiej, jeżeli pożywienie dostarczane jest do organizmu regularnie, w niewielkich odstępach czasu, ale w mniejszej ilości. Niezwykle ważne jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości wody - 1,5l to absolutne minimum. Wodę należy pić regularnie przez cały dzień. Śniadanie powinno zostać zjedzone najpóźniej na godzinę po obudzeniu, natomiast kolację najlepiej jest spożyć najpóźniej na dwie godziny przed snem. Ważne, aby była ona lekka, najlepiej pozbawiona pieczywa oraz smażonych i ciężkostrawnych produktów.

Dietę warto wspierać suplementami ziołowymi, które wspierają oczyszczanie organizmu z toksyn i pasożytów.